Az őszi színekben pompázó Mátrába invitáljuk utasainkat. A kirándulás során felkeressük az Európa hírű Árpádkori Szent Márton templomot, keresztülutazunk a Mátrán, megismerkedünk a parádi Kocsimúzeummal és Cifra Istállóval, felkapaszkodunk az ország tetejére, végül a Mátra kapujának is nevezett Gyöngyöst nézzük meg. Programunk kiegészülhet egy ízletes Márton napi ebéddel.
“Reggeli indulásunkat követően első megállónk Feldebrő lesz. A település központjában áll a Szent Márton templom. Egyedülálló építészeti kialakítású altemploma, érintetlenül fennmaradt középkori freskóival a XI. századi építészeti emlékeink egyik legkiemelkedőbb Európa hírű műemléke. Itt vannak hazánk legépebben megmaradt Árpád kori falfestményei. Az altemplom eredetileg az Aba nemzetség temetkezési helyéül szolgáló sírtemplomnak épült. Aba Sámuel még uralkodása előtt építette, majd halála után ide is temették.
Tovább haladva Tarnaszentmária települést érintjük, ahol egy dombtetőn áll hazánk egyik legrégebbi és legkisebb még ma is működő temploma. A templom alapítása még 973-ra vezethető vissza. A templom stílusa és szerkezete egyértelműen bizánci hatásról árulkodik. A külső falon néhány középkori faragást láthatunk. A templomot kívülről tekintjük meg.
A nap további részében már a Mátra hegyvonulatai között utazunk. Ezt követően érkezünk a népszerű kiránduló- és üdülőhelyre, Parádra. A 18. század második felében timsó tartalmú gyógyvizet is találtak itt, melyet manapság fürdő- és ivókúra formájában hasznosítanak. Parádfürdőn állunk meg, érintjük az Ybl Miklós által tervezett Állami Kórház épületét, majd az 1880-ban, szintén Ybl tervei alapján épült eklektikus stílusú Cifra Istállót tekintjük meg, mely ma a lovak mellett a Kocsimúzeumnak is helyet ad. A kiállítás, a kerék feltalálásától, a díszes főúri hintókig átfogó képet ad a kocsi készítés történetéről. Eredeti 19-20. századi díszes hintók között látható itt az országházi és az esztergomi díszhintó is. A parádi program végén lehetőség lesz Márton napi ebédet elfogyasztani egy hangulatos, helyi étteremben.
Tovább haladva autóbuszunkkal felmegyünk az ország tetejére, az 1014 méter magas Kékestetőre. Jó idő esetén körbe tekintve az ősz színeiben pompázó hegység vonulatait csodálhatjuk meg. Sétálunk a kristálytiszta, friss, hegyi levegőn, a sárguló leveleit hullajtó fák lomboronái alatt, hallgatjuk az avar zörgését, egy kis időre megállunk, elcsendesedünk és elgondolkodhatunk az idő múlásán.
A nap utolsó programja Gyöngyös, a Mátra kapuja, a mátravidéki borászat központja. Északról a Mátra, délről az Alföld határolja, nevét a várost átszelő Gyöngyös patakról kapta. Késő délután érkezünk a városba, így sétánk a központban, mely sétáló övezet, már esti fényben lesz. Megnézzük a Szent Bertalan templomot, melyet monumentális méretei miatt Nagytemplomnak neveznek. A templomot a 15. században alakították át gótikus csarnoktemplommá, a mai barokk külsejét a 18. század közepén kapta meg. A téren áll Szent István király valamint Károly Róbert, a város alapítójának szobra. Ez utóbbit a ma is élő neves szobrászművész, Kő Pál készítette.
Egy tartalmas, de szép nap kora estéjén fogunk visszaérkezni Budapestre."
Megjegyzés: a programok megvalósulásának sorrendje a helyi viszonyok függvényében változhat.