A több mint 13 millió éves erdélyi só készlet elszigetelt tengerek fenekén rakódott le, mely a későbbi tektonikus mozgások eredményeképpen az Erdélyi-medence nyugati és keleti részén tömbösült. Ennek részeként Torda észak-keleti részén a fellelt, a csaknem 1200 méter vastagságú só réteget már a rómaiak megkezdték kitermelni.
1. nap: "Elutazás Budapestről, a Népligetből, a Planetárium elől. Határátlépés Ártándnál. Innen Erdély belseje felé igyekszünk, útközben átkelünk a Király-hágón is, ahol egy rövid pihenőt tartunk. Ezután Torda városáig haladunk, hogy elérjük első látnivalónkat, a nagy múltú város fő látnivalóját, az évszázadok óta működő sóbányát, mely Erdély egyik legérdekesebb látványossága. Ki gondolná, hogy a közelmúltban a világ 25 leghihetetlenebb látványossága közé választott helyszín a föld alatt nemcsak a természet páratlan só-csodáival, de óriáskerékkel, csónakázótóval, fürdésre alkalmas barlangi sóstavakkal is bír?
A sóbánya látogatása
“A sóbánya napjainkban turisztikai központ, gyógyhely. A benti hőmérséklet 10-12 Celsius fok, így érdemes melegen öltözni a látogatáskor. Az Európai Unió támogatásának köszönhetően korszerű gyógykezelő központ alakult itt ki, a sóbányában kisebb templom, teke és golfpálya, billiárdasztalok és egy kiváló akusztikájú amfiteátrum is helyet kapott. A terület bejárását gyalogosan egy panorámalift is segíti. A bánya levegőjének magas páratartalma és egyenletes hőfoka asztmások, allergiások gyógyulását teszi lehetővé. A szabadidős tevékenységek nem merülnek ki a fentebb említettekben, műgyepes futballpálya és fűtött konferenciaterem (Rudolf bánya), valamint egy itt valószerűtlennek tűnő óriáskerék és félóránként induló csónaktúra is rendelkezésre áll.
A földalatti tavat a harang alakú Terézia-bányában találjuk, mely az egyik legemlékezetesebb csarnok, a megfagyott vízesésnek tűnő, mennyezetről „lefolyó” sókristályok zuhatagával. A barlang régi kamráiban nyaranta fürdésre is lehetőség nyílik. Ha csak gyönyörködni szeretnénk a természet alkotó erejében, megtehetjük azt a Rudolf-tárna észak-nyugati oldalán látható óriási sócseppkövek lenyűgöző formáin. A furcsa alakzatok akár három méteresre is meg tudnak nőni, aztán a földre zuhannak saját súlyuktól fogva.
A kivilágított bányát vezető nélkül is végig járhatjuk, a pénztárnál vehetünk magyar nyelvű leírást is. A különböző szabadidős tevékenységeket külön jegy váltásával vehetjük igénybe, pl. az óriáskerék 5 lej, a csónakázás 10 lej személyenként. A nyári szezonban a bejárattól nem messze két egykori bányatavat is kialakítottak fürdés céljaira. A dörgői sóstavakban külön belépővel (10/5 lej) lehet fürödni a magas sótartalmú vízben.
Akik ellátogatnak a sóbányába, azoknak lehetőségük nyílik a sóbányászat történetének 3D-ben való megtekintésére. A sóbánya egy 3D-s könyv, amelyben megtaláljuk a sóbányászat történetének különböző periódusait, melynek a végeredményét ma Tordai Sóbánya-ként ismerjük. A látogatás gyalogosan, ill. panorámalift segítségével történik, így a termeket légszennyezés nem éri. Teljes bejárása kb. egy óra alatt lehetséges. Belépők: F: 30 lej, Gy, D: 15 lej, Ny: 15 lej. Itt 2 éjszakát töltünk házigazdáinknál."
2. nap: "Bőséges reggeli után újabb kalandokban lehet részünk. Elsőként Kolozsvár látnivalóival ismerkedünk meg egy séta keretében. Szent Mihály plébániatemplom, Mátyás király lovas szobra és szülőháza, Főtér stb. Ezen a napon még egy élményteli programot ajánlunk: A Tordai-hasadék Erdély egyik leglátogatottabb természeti látványossága. A könnyen bejárható, jól kiépített kanyon csodaszép túrázó hely. Ha Kolozsvár, illetve Torda felé utazunk, mindenképp érdemes végigjárni a nyaktörő sziklafalakban és számtalan barlangban is bővelkedő hasadékot. A Tordai-hasadék mészkőhasadék a Torockói-hegységben, Erdélyben, nem messze Torda városától. 1938 óta védett terület. A hasadék a Torockói takaróban a mezozoikumban keletkezett vulkáni és üledékes eredetű kőzeteken.
Ezután a Rekiceli-vízesést keressük fel. A vízesés 1000 méter magasságban található, magassága 30 méter, a víz két lépcsőzeten keresztül jut el a felső részéből az alsóba. A vízesés alján egy 10 méter széles meder található, melyből aztán a víz tovább kígyózik lefele patakként a faluig. A vízesés a környék egyik látványosságának számít, melyet minden évszakban látogatnak. Télen főleg a jégmászók számára közkedvelt célpont, mivel a befagyott víz kiváló pályaként szolgál számukra.
A legenda szerint egy menyasszony leesett a meredek sziklákról és szörnyethalt, ellenben a fátyla fennakadt egy sziklán. A násznép ott megsiratta őt, és könnyükből keletkezett a vízesés. Azonban a nevét valószínűleg annak köszönheti, hogy formája hasonlít a menyasszonyi fátylakhoz, és a vize fehéren pompázik főleg a felső lépcsőzete felett. Ezután visszatérünk szálláshelyünkre, ahol házigazdáink vacsorával várnak."
3. nap: “Reggeli után elbúcsúzunk házigazdáinktól, majd Almásgalgó felé igyekszünk, ahol felkeressük a mesebeli Sárkányok kertjét a Meszes hegység észak-keleti részén. Itt található az az 5 hektár védelmi terület, ahol a Sárkányokhoz hasonlító alakzatok magasodnak fölénk. Földtani rezerváció, ahol megcsodálhatjuk a meteorológiai jelenségek hatását a homokkőre. A jelenség folyamatban van, így egyik évről a másikra egészen más kép fogadhat. Hatalmas sziklák, tornyok és képzelőerőnknek megfelelően, mindenféle alakzatok, így gombák, állatok láthatóak mindenütt. A két leglátványosabb szikla a Sárkányfiú és Sárkánylány nevet viseli. A fenti teraszról csodálatos panoráma tárul elénk, láthatjuk a teljes sziklakertet, majd lemehetünk a képződmények közé. A sziklaképződményeket látva az az érzésünk
támad, hogy az első eső elmossa őket. Olyan sok látnivaló van a kertben, hogy kb. 3 órás kirándulásra kell számítanunk. Az 1G nemzeti úton (Bánffyhunyad-Tihó) irányjelzők vezetnek a rezerváció parkolójáig. Miután megküzdöttünk a sárkányokkal, indulás Budapest felé.”