“A reggeli indulásunkat követően egyenesen Bécsbe megyünk. Az osztrák fővárosba érkezve a Károly térnél állunk meg autóbuszunkkal. Elsőként az Otto Wagner-pavilont tekintjük meg. A Karlsplatz U-Bahn állomáson két pavilon épült a 19-20. század fordulóján. Az egyik épületben Otto Wagner életét és munkásságát ismerhetjük meg a szecesszió jegyében. A vele szemben álló pavilon jelenleg kávéház. Sétánkat a Naschmarkt – Bécs ma is működő legnagyobb piaca – felé vesszük. A piac közelében található aranykupolás épületben – amelyet a helybéliek csak „Aranykáposzta-ház”-nak becéznek – kapott helyett a Szecessziós ház. A kupola alatt olvasható a szecesszió mottója, mely a magyarországi születésű Hevesi Lajostól származik: „Der Zeit ihre Kunst, der Kunst ihre Freiheit”, azaz legyen minden korszaknak művészete és a művészeteknek szabadsága. Itt látható Gustav Klimt világhírű műve, a bécsi szecesszió egyik kiemelkedő alkotása, a 34 méter hosszú és két méter magas falfestmény, a Beethoven-fríz. Emellett pedig a múzeum többi részén időszaki kortárs kiállítások vannak mindig az alapítók szellemiségében összeállítva. A Naschmarkt mentén átellenben találhatóak azok a szecessziós bérházak, melyeket Otto Wagner épített a 19. század végén. Ezek közül is kiemelkedik az úgynevezett „majolikás” ház a Linke Wienzeile és a Köstlergasse sarkán. A séta alatt természetesen a híres piacot is végig járjuk, amely 1916 óta Bécs kultikus része. Kötelező program turistáknak, és kedvenc találkozó helye az itt lakóknak.
Visszatérünk a Károly térre, lehetőségünk lesz ebédünk elfogyasztására, melyhez ajánljuk a közeli Wienerwald Éttermet.
Ezt követően a Wien folyó mentén utazunk autóbuszunkkal Schönbrunn irányába. Útközben érintünk Otto Wagner által szecessziós stílusban tervezett 30 U-Bahn megállópavilon közül néhányat, illetve több 1899-ből származó arany szecessziós elemmel díszített bérház mellett is elmegyünk.
A hietzingi U-Bahn állomásnál létesített Otto Wagner Hofpavillon a következő megállónk. A gazdag szecessziós díszítéssel rendelkező várótermet Ferenc József és az egykori bécsi udvar számára tervezték, de a császár állítólag csak egyszer járt itt. Ma pontosan úgy néz ki, mint 1899-es átadásakor: fehér homlokzat, sötétzöld keretes ajtók és ablakok. A belsőben a faburkolatot, tapétákat és néhány eredeti stukkót is feltártak.
Ezután a Pszichiátriai Klinika területén (itt gyógykezelték gróf Széchenyi Istvánt) található Szent Lipót Kórháztemplomot keressük fel, mely Európa első modern templomaként a wagneri art deco és az orientális szecesszió remekműve, a bécsi szecesszió csillogó ékszere és egyben a kirándulásunk egyik fénypontja is.
Késő délután indulunk vissza, és az esti órákban fogunk megérkezni kiindulási pontunkra.
Megjegyzés: a programok megvalósulásának sorrendje a helyi viszonyok függvényében változhat."