“Stájerországi kirándulásra hívjuk utasainkat ezen az őszi napon. Programunk első részében egy középkori lovagvárat ismerhetünk meg, ahol még a boszorkányok és boszorkányperek világába is bepillantást nyerhetünk. A nap második részében pedig a stájer fővárost, Grazot ismerhetjük meg, elsősorban a hangulatos óvárosát, zegzugos kis utcáit, patinás épületeit.”
“Kora reggeli indulásunkat követően egyenesen a steiermarki Riegersburgba utazunk. Itt található Ausztria egyik legszebb és legnagyobb erődítménye, a kitűnő állapotban fennmaradt Riegersburg vára. Lenyűgöző látványt nyújt a 200 méter magas vulkáni kúp bazaltszikláján. A meredeken kiemelkedő sziklaszirtre épült középkori várban gazdagon díszített, pompás dísztermeket és a pinceszinten egy boszorkánymúzeumot is találunk. Az eredetileg a 13. században épült vár mai alakját a 17. században nyerte le. Sok évszázados történelme során a büszke lovagvár bevehetetlennek bizonyult. 1822-től a mai napig a Liechtenstein hercegi család birtoka. A késő reneszánsz és kora barokk jellegű épületegyüttesben az udvarokat 16. századi emeletes árkádsorok szegélyezik. A vár legrégebbi részei a középkori eredetű várkápolna és a négyzetes torony. Két kiállítás megtekintésére van lehetőség. A Vármúzeum a műemléképület történeti múltját mutatja be. Itt látható a sasfészket birtokló híres nagyasszonyok történelmi arcképcsarnoka is. A másik, a Boszorkánymúzeum (Hexenmuseum) a boszorkányüldözés középkori tárgyi emlékeit őrzi. Viaszfigurák, korabeli dokumentumok, kínzóeszközök és a legkülönbözőbb kivégzési módozatok kerülnek bemutatásra. A környék a boszorkányperek híres központja volt a középkorban. Egészen a 18. század közepéig folytatták a boszorkányüldözést Stájerországban, mintegy 300 nőt ítélve halálra. Panorámalift visz fel a vár északi oldalától, ezt követően helyi szakvezető mutatja be a vármúzeumot, majd egyénileg tekinthetjük meg a boszorkánymúzeum 12 termét.
A várlátogatást követően tovább indulunk, és útközben megállunk egy autópálya melletti pihenőben, ahol ebédet ajánlunk utasaink számára.
Kora délután érkezünk meg Stájerország (Steiermark) fővárosába, a Mura folyó mentén épült Grazba, Ausztria második legnépesebb városába, mely 2003-ban Európa kulturális fővárosa volt. Az UNESCO az óvárost és a Várhegyet felvette a világörökségi helyszínek közé, az Eggenberg-kastély is felkerült a világörökségi helyszínek listájára. Itt tartózkodásunk alatt sétát teszünk az óvárosban. Érintjük a főteret (Hauptplatz), melynek jellegzetessége egy díszkutas szobor, amit a városfejlesztő János főherceg emlékére állítottak. A női alakok a régió négy folyóját jelképezik. A déli részén található a 16. század közepén épült városháza (Rathaus), mely kupolájával, órájával és saroktornyaival a 19. század vége óta a főtér ékessége. A tartományi székház Graz egyik legszebb épülete, melynek barokk külseje belül reneszánsz árkádos udvart rejt. A Dómot III. Frigyes császár építtette a 15. század közepén, későgótikus stílusban, udvari templomként. A katedrális belső tere barokk stílusú. Legértékesebb műalkotása a Frigyes-kápolnában lévő 1457-ben készült táblakép, az egyik legjelentősebb mű a német nyelvterületen. A városi plébániatemplom (Stadtpfarrkirche) a Herrengassen található. Az eredetileg gótikus templom nevezetességei az egyik oldalkápolnát díszítő Tintoretto, Mária mennybevétele című remekműve, és a kórus felőli oldalon lévő modern üvegablak, melyen a Gonosz megtestesítőjeként Hitler és Mussolini képmását fedezhetjük fel.
A városi sétát követően, amennyiben időnk engedi, némi ajándékot is beszerezhetünk. Késő délután haza indulunk, és a késő esti órákban érkezünk vissza Budapestre.
Megjegyzés: a programok megvalósulásának sorrendje a helyi viszonyok függvényében változhat."